Til  Lundehundfolket – Lundehunddagene 2028 er flyttet fra Værøy.

Dette var absolutt ikke en lett avgjørelse å ta! Styret har sett på mange punkter hvor vi til slutt tok denne avgjørelsen.

Lundehunddagene skal være sosialt og en møteplass hvor vi treffes og deler kunnskap, treffer venner og nye vennskap kan etableres.  Det skal være dager hvor Lundehunden er i fokus og hvor lundehundeiere fra flere land møtes. Det er det viktigste og det som er hovedsaken ​med disse dagene. Innenfor disse dagene arrangerer vi også spesialutstilling og dokumentasjon/innmønstring.

Det er dette som ligger i bunn når styret har sett på Værøy som lokasjon for Lundehunddagene 2028.

Styret har vært i kontakt med Værøy kommune for å få informasjon om hvordan situasjonen er der nå, og om planlagte endringer i fremtiden.

Punktene vi har gått gjennom. Nedenfor vil det komme en oppsummering til hvert punkt.

  1. Sosialt/samhold
  2. Overnatting
  3. Sanitærforhold/servicebygg
  4. Transport
  5. Samlingslokaler
  6. Utstillingsområde
  7. Ringpersonell
  8. NKK
  9. Økonomi
  10. 2032 – klubbens 70-årsjubileum

  1. SOSIALT/SAMHOLD

Samholdet som klubb er hovedfokus under Lundehunddagene. På Værøy er dette ikke så lett å få til.  

I 2024 var medlemsmøtet, kafe osv. i foajeen på skolen. Festmiddag/fellesmåltid ble arrangert på flystripa. Det fantes ikke andre alternativer til lokaler som kunne romme alle medlem​mene. Dermed var flystripa eneste mulighet. Men for å kunne være på flystripa er man avhengig av godt vær (ingen garanti). Det var et stykke å gå til toaletter. Veien over var smal og det var vanskelig for mange å komme seg dit.

 Store deler av dagene var medlemmene (og andre besøkende) spredt over hele Værøy. Dette gjør det vanskelig med å skape det felles sosiale som klubben ønsker med Lundehunddagene. De fleste møter opp til utstillingen, men forlater plassen når denne er over. Klubben ønsker å skape noe mer sosialt, og felles aktiviteter for alle utover bare utstillingen. Og dette er enklere når man er mer samlet ift. bosted etc.

Mange ble med på felles tur i det spektakulære fjellandskapet. Og dette var veldig bra, men for noen er ikke dette en mulighet.

2. OVERNATTING

Det er i dag en liten bobilparkering ved Lofoten Værøy Bryggehotell (dette hotellet er nå lagt ut for salg ifølge Værøy kommune). Her er det plass til 10 biler med strøm og noen få uten. Det er et lite servicebygg her, samt tømming for toalett caravan.

Parkeringen/campingen ved kroa/Coop: Her er det ikke gjort noen ting siden oppstart ifølge kommunen. Den står for øvrig oppført som offentlig parkering. Her er det mulighet for tømming av bobil/campingtoalett og fylling av vann.

Alle disse plassene er drop-in, så man kan risikere at det ikke er campingplass/parkering til bobil/vogn/taktelt.

Det er flere muligheter for leie av rom, og det ligger noe ute på airbnb. Men ikke alle disse tillater hund.

Det er heller ikke alle av de som driver ordinært utleie på Værøy som tillater hund.

Dette skaper fort begrensninger til at mange ikke kan få seg et overnattingstilbud.

3. SANITÆRFORHOLD/SERVICEBYGG

I dag er det kun et servicebygg ved bobilcampen som ligger ved hotellet. Der er det 2 dusjer, oppvaskmaskin og vaskemaskin/tørketrommel.

I 2024 kunne vi leie dusj i et klubbhus, vi betalte da 100 kr pr. dusj. Det var en dusj (to hvis det var noen som kunne dusje sammen). Her ble det til tider kø.

4. TRANSPORT

Det er ferje til og fra øya. Ny regjering ville ha betalt for ferje, som de gikk tilbake på. Men vi må ha det i tankene, et av forslagene nå er at fastboende får det gratis mens turister må betale (men dette er foreløpig bare et forslag).

På fergene kan noen få plasser forhåndsbestilles mens resten er «førstemann til mølla». Det kan bli kø og venting på kaia.

Sist ble noen stående nærmere et døgn i kø på vei hjem. Det er ikke mulig for alle pga jobb.

Ferjene er ikke spesielt hundevennlige. Hundene må sitte i bilen og overfarten tar noen timer (Bodø – Røst – Værøy tar ca. 5 timer)

5. SAMLING/LOKALE

Medlemsmøte/boklansering og kafe ble holdt i skolens foajé. Festmiddag/fellesmiddag ble holdt på flystripa i mangel på andre lokaler. Nå er hall/kulturhus og gammelskolen pusset opp, så det er lokaler som kan leies. Det er også mulig å leie samfunnshus. Vi har etterspurt Værøy kommune om muligheter i fremtiden.

6. UTSTILLINGSOMRÅDE

I 2024 ble dokumentasjon, innmønstring og 2 utstillinger holdt på uteområdet ved skolen. Dette området kan også brukes videre.

7. RINGPERSONELL

Dommer må kontaktes og bookes i god tid. Dommer for 2027 ble forespurt for 1 år siden. Så det vil si at dommer til 2028 må avtales i løpet av kort tid. Samt annet ringpersonell.

8. NKK

Det må søkes til NKK om å arrangere utstilling med storcert. Dette er allerede gjort for 2027. Det er viktig å sende inn søknad så tidlig som mulig om arrangement.

9. ØKONOMI

Kort om økonomi da dette ikke har vært hovedfokuset til styret.

Ser vi på Lundehunddagene fra 2019, 2022, 2023, 2025 sammenlignet med 2024 så er resultatet følgende – her har vi valgt å ta med loddsalget under disse dagene som positive tall for helheten, da de er inntekt:

2019 Mosjøen positivt resultat: ca. + 8000,-

2022 Morokulien positivt resultat: ca. + 12.000, – 

2023 Trøndelag positivt resultat: + 7512,-

2024 Værøy negativt resultat: – 15.441, –

2025 Voss: (her er ikke regnskap helt ferdigstilt, men foreløpig positivt resultat: ca. + 20.000,-30.000,-

Når det gjelder økonomi for arrangementet på Værøy, så vil utgifter for dommer og ringepersonell reduseres ift. i 2024. 2024 var spesiell, for vanligvis er det kun 1 utstilling.  

For inntekter vil dette også da reduseres tilsvarende for NKK påmeldinger.

Bakgrunnen for å ikke arrangere i 2028 på Værøy, er ikke økonomisk styrt.

10. VÆRØY 2032 – KLUBBENS 70-ÅRSJUBILEUM

Styret i NLK ønsker å jobbe videre med ett jubileumsarrangement for 2032 på Værøy. Og med dette starte opp planlegging og kommunikasjon med Værøy kommune tidlig, for å kunne få til ett godt arrangement.

Forhåpentligvis kan mange ting være endret i positiv retning innen 2032. Som gjør at gjennomføringen blir best mulig og tilfredsstillende for alle.

EPILOG:

Man skal huske at å komme seg til Værøy er for mange vanskelig i den perioden NLK har arrangert Lundehunddagene (fellesferien). Spesielt er dette med kostnader for hver enkelt. Det er kun noen som har campingvogn/bobil, som da forenkler dette med overnatting. Det er begrenset overnatting på Værøy og i fellesferie er ofte prisene høyere enn utenfor sesong.  

Reisetiden er lengre, og risiko for ytterligere forsinkelser er større når man reiser ut til Værøy.

Ved henvendelser angående denne saken, send e-post til: styret@lundehund.no